
Aktualita: Nová nabídka na větrné elektrárny v jednání zastupitelstva
Konsorcium založené Arcibiskupstvím olomouckým a společností Micronix Group představilo městu upravený návrh na výstavbu šesti větrných elektráren. Nová nabídka byla projednána na veřejném zasedání zastupitelstva a o jejím dalším osudu budou zastupitelé hlasovat při příštím jednání. Pokud obec nabídku přijme, občané budou mít možnost odebírat levnější elektřinu skrze komunitní energetiku a obec bude dostávat každoroční několikamilionový příspěvek (součástí návrhu je odměna odpovídají částce 200 tisíc korun za každý instalovaný megawatt; šest elektráren by mělo celkový instalovaný výkon kolem 30 až 35 megawattů).
Pokud vás zajímá, jak větrníky fungují v praxi, využijte příležitosti a navštivte nedaleký větrný park Jívová, který také provozuje společnost Micronix. V sobotu 14. června u příležitosti světového Dne větru můžete nahlédnout přímo do útrob větrné elektrárny a užít si zábavný a poučný program pro celou rodinu. Více informací najdete na www.DenVetru.cz.
Těšíme se na vás!
Jak hlučná je větrná elektrárna?
Hluku se lidé v souvislosti s větrnými elektrárnami často bojí. Příčinou těchto obav jsou patrně špatné zkušenosti s prvními prototypy turbín z počátku devadesátých let. Povolené hladiny hluku v místě nejbližší budovy jsou podle českých zákonů na úrovni 50 decibelů přes den a 40 decibelů v noci. Tato norma je jedna z nejpřísnějších v EU a dnešní moderní zařízení ji splňují zcela bez problémů při dodržení správných vzdáleností od obydlí, zpravidla kolem 800 metrů.
"V každé lokalitě se provádí při projektování výpočet hluku a po výstavbě téměř vždy měření hluku. Pokud by výsledek měření překročil povolenou hladinu hluku, musí být provoz elektráren omezen."
Ing. Aleš Jiráska
Národní referenční laboratoř pro komunální hluk,
Ústí nad Orlicí